Na noże (2019) | recenzja

Image result for knives out wallpaper 2019

Kiedy wydawało się, że w gatunku kina ‘murder mystery’ możemy liczyć już wyłącznie na odgrzewane kotlety, Rian Johnson udowodnił, jak dalekie od prawdy było to myślenie.

“Na noże” - opowieść o pewnej dysfunkcyjnej rodzinie - w niezwykle zgrabny sposób składa hołd kultowym kryminałom, odcinając się zarazem grubą kreską od dawno przetartych już schematów. Powiedzieć, że ten wypełniony doskonałym czarnym humorem, szalenie precyzyjnie skonstruowany scenariusz, w którym żaden detal nie jest przypadkowy, potrafi zaskoczyć, to jakby nie powiedzieć nic. Nie zagłębiając się w szczegóły, sedno całej historii bynajmniej nie tkwi jednak w suchych faktach, ale we wzajemnych relacjach między postaciami i ich motywacjach. Tym samym, co jest odświeżające, w trakcie seansu istotnym pytaniem z perspektywy widza nie jest: “kto?”, ale szeroko rozumiane: “jak?”, “dlaczego?” i “co dalej?”. Jeśli chodzi o napakowaną gwiazdami obsadę, każdy - poza jednym czy dwoma wyjątkami - otrzymuje swoje pięć minut, spisując się przy tym na medal. Daniel Craig bryluje w roli ekscentrycznego detektywa Benoit Blanca, Chris Evans w końcu rozwija skrzydła, a Christopher Plummer, wcielający się w postać denata, oraz Jamie Lee Curtis za sprawą swej charyzmy czynią każdą scenę jeszcze bardziej wyjątkową. Długo można by tak wymieniać, ale jedno jest pewne: całe ‘show’ należy do Any de Armas, której bohaterka, wywodząca się spoza klanu Trombley’ów, przechodzi wyrazistą przemianę, będącą kluczem do gigantycznej satysfakcji, z jaką opuszcza się kinową salę. Na oklaski zasługuje praca scenografów, którzy do spółki z operatorem czyniący całość wizualną ucztą, a także perfekcyjny montaż, dzięki któremu ta złożona opowieść ani na sekundę nie traci swego imponującego tempa.
Rian Johnson stworzył film kompletny, który zachwyca każdym swoim elementem, zapewniając równocześnie wybitną wręcz rozrywkę. Marketingowy slogan nie kłamał - faktycznie jest to ‘whodunnit like no one has ever dunnit’.

⭐ 10/10 ⭐


Komentarze